منوی دسته بندی

چگونه میتوان یک مسلمان بود ؟ بیان ۸ مورد از ویژگی های کمتر ذکر شده یک خانم مسلمان

این جمله‌ی آشنا را، به یقین همگی شنیده­‌ایم که:

 « خداوند زیباست، و زیبایی ها را دوست دارد»

اما به عنوان یک انسان تا به امروز چقدر به این جمله عمل کرده­‌ایم؟

زیبایی چیست؟ و تجمل و آراستگی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

من زیبایی را هم در تجمل می­‌بینم و هم در آراستگی. اگر در واژه­‌یاب هم به دنبال معنی این دو لغت بگردیم، معنی ظاهری‌شان را جدا از هم نمی­‌یابیم؛ اما مفهومشان اندازه­‌ی بهشت و جهنم با یکدیگر فرق دارد؛ که تجمل برای خودنمایی است و آراستگی برای بهتر زیستن.

چند روز پیش در جاده‌ای هنگام توقف در یک استراحتگاه، چشمم به نمازخانه­‌اش افتاد. مدتها بود که جایی غیر از خانه، نماز نخوانده بودم و از آنجایی­‌که رفتن به سرویس‌بهداشتی‌عمومی با وسواسی که دارم، به شدت برایم سخت بود بااین‌حال، دیدن نمازخوان های شیک، متین و شسته‌رفته­‌ای که به آن نمازخانه­‌ی­‌کوچک در آمدوشد بودند، مرا ترغیب کرد که وسواسم را نادیده بگیرم و در یک مکانِ عمومی وضو بگیرم.

*دینگ *

ممنونم از آندسته از آدم­های با ظاهرِ آراسته و مرتبی که مانع قضا شدن نمازم شدند.

سوال ؟

من برای آراسته بودنم چقدر تلاش کردم تا چنین تاثیری بر دیگری بگذارم؟

البته که هدف تاثیرگذاری نیست؛ تلاش برای درست انجام دادن اعمالی هست که به عنوان یک مسلمان موظف به انجامش هستیم؛ که به دنباله­‌اش تاثیرگذاری هم خواهد آمد. همانطور که در بخشی از کتاب (چگونه یک نماز خوب بخوانیم؟) میخوانیم که:

«اساسن مهمترین دلیل حقانیت یک مومن این است که دیگران ببینند او چقدر از ایمانی که دارد در تقویت احساس خوشبختی خودش بهره برده است و دین و ایمان او چقدر توانسته او را شاد و سرزنده نگه دارد. این سرزندگی و نشاط مهم ترین عامل جذب دیگران به ایمان شماست. و الا مردم می‌گویند ادعاهای دین شما در تامین سعادت همه جانبه انسان، دروغین است و به همین دلیل به آن گرایش پیدا نمی کنند و از جهتی حق هم خواهند داشت.آن ها اگر خوب نماز بخوانند، بی نمازها عاشق نماز خواهند شد. ما گناه تمام بی نمازها را به گردن نماز خوان ها می اندازیم چرا که اگر نماز خوان ها قشنگ نماز بخوانند، اگر نماز خوان ها از نمازشان لذت کافی و بهره وافی ببرند، طبیعتا اکثر بی نمازها هم به سمت نماز گرایش پیدا خواهند کرد. راه تبلیغ دین همین است.»

پ.ن: البته که نمی‌شود گناه بی‌نمازها را به گردن نماز‌خوان‌هایی انداخت که خوب نماز نمی‌خوانند؛ اما بنظرم برعکسش ممکن است، مثلن اگر من شیک نماز بخوانم و دیگری ترغیب شود ثوابش با من نصف نصف.🤍🥰 چی از این بهتر؟

نماد یک خانم مسلمان در ذهن کودکِ دو دهه‌ی قبل

تا همین چند وقت­‌پیش وقتی در صحبت­‌ها نامی از یک خانم­‌مسلمان آورده میشد اولین تصویری که از ذهنم می‌گذشت، این بود:

« خانمی با چادری رنگ و رو رفته و خاک­‌آلود که از گردی صورت تنها نوک بینی­‌اش مشخص است و کفش­هایش حسابی نیاز به تعمیر و واکس دارند، یک کیفِ بزرگِ دوشی از زیرچادرش با دسته­‌ای پاره آویزان است و خب البته که مانتو و شلوارش نیز حسابی چروک هست.»

*دینگ دینگ*

این نمادی از یک خانم مسلمان نیست؛ تنها تصویری است از دوران کودکی که به عنوان شخص مسلمان در ذهنم نقش بسته است.

 باطن هرچقدر هم زیبا، وقتی ظاهر، گواهی باطن را ندهد باور پذیری اغلب سخت و گاهی غیرممکن هم می­شود. متاسفانه من در کودکی، نوجوانی و جوانی ردی از یک مسلمان واقعی در زندگی‌م ندیده بودم و همین باعث تاخیر ۲۵ ساله من، در باورش شد.

آیا اسلام با شیک گشتن سرجنگ دارد؟

نقطه­‌ی روشن و قشنگ ماجرا اینست که رنگ و بوی یک خانمِ مسلمان، هفت سالی میشود که برایم تغییر کرده است؛ حالا او در ذهنم، یک خانم آراسته و شیک پوش (به دور از هرگونه تجملاتی) است که نمادی زیبا برای خداپرستی در جامعه می‌باشد.

۱- چادر تمیز به سر دارد.

۲-لباس‎‌هایش اتوکشیده‌اند.

۳- کفش‌هایش تمیز و واکس‌زده است.

۴- ناخن‌هایش مرتب و تمیز است و پوستش نرم و لطیف.

۵-با صدای نرم می‌رنجد.

۶- ملیح می‌خندد.

۷- او در خانه، موهای زیبایش را رها میکند و در بیرون از خانه، زیبا می پوشاند.( پوشش مو، تا همین دو ماه پیش برایم سوال بود که کتاب ستاره‌ها چیدنی نیستند، جوابگوی تمام سوالاتم در این باب بود)

۸- او در جمع امن خانه می‌درخشد و در بیرون از خانه مغرورانه قدم برمیدارد. ( حالا نه خیلی مغرور، متعادل. تکبر داشتن، صفت پسندیده‌ای نیست؛ اما برای یک خانم جایز هست. این رو هم از کتاب بالا خوندم که بعد راجع بهش حتمن صحبت میکنم)

در یک کلام، او انسانیست که خداوند از بودنش بسیار خشنود است.

امام صادق (ع) : دعوت کننده مردم به غیر از زبان هایتان باشید، تا مردم از شما تقوا و کوشش و نماز و کارهای خیر ببینند و همین دعوت کننده است.

sepideh alipour وب‌سایت

‫29 نظر

 • علی گفت:

  این ویرایش بشه چی میشه

 • سپیدهههه من عاشق تو و تفکرات و قلمتم. چقددددددددددر دلتنگت بودم. لعنت بر فیلترینگ. ولی چه خوب که همه مون سایت داریم. لطفن هر چه زودتر کامنتمو بخون

 • آرامش گفت:

  سلام سپیده‌ی عزیز
  این متن به دلم نشست خیلی روون و گیرا بود و خیلی خیلی از اون «دینگ دینگ»ها خوشم اومد :))
  البته که یه جاهایی نقد دارم به محتوا… اینکه گناه بی‌نمازها به گردنِ نمازخوان‌هاست یکم بی‌انصافیه… مشکل ما انسان‌ها اینه که اسلام رو از روی مسلمانان می‌خواهیم بشناسیم… ولی اونی که از عمق وجودش خواهان اسلامه ، همه چیزش رو بدون گزینش و بی چون و چرا، فقط چون از طرف پروردگارشه، می‌پذیره و نگاه نمیکنه به مدعیانِ مسلمانی که چه جورند و بعد بگه اینم اون اسلامی که می‌گفتن چه هست و چه نیست!! :))

  قلمت مانا🌹

  • sepideh alipour گفت:

   سلام آرامش عزیزم .
   ممنونم که منو از نظرت مطلع کردی، خیلی منتظر بودم که بیای و این متن رو بخونی.
   راجع به نقدت هم ممنون( البته اون نوشته من نبود و از کتاب برداشته بودم) یه جورایی باهات هم نظرم و یه جورایی هم نه. بنظر من هر مسلمونی باید یه الگو باشه تو درست رفتار کردن، نماز فقط یه مثالش بود.( البته مسلمونی که قلبی مسلمون باشه نه لفظی؛ به لفضیا خرده نیست؛ اونا حسابشون با خداست که هرچی میکشیم از این قشر هست)

 • آرامش گفت:

  خب درواقع این که میگی هر مسلمونی باید الگو باشه و توی رفتار و منش و کردارش بتونع دینش رو به نمایش بذاره درست، منم موافقم باهاش!
  ولی اینکه ما بخواهیم از روی مسلمون‌ها و رفتارشون به اسلام جذب یا ازش دفع بشیم این بنظرم درست نیست… گرچه به حرف آسونه و به عمل سسسسخت چون بهرحال دیندار نمونه‌ایه از دینش :))
  ممنونم ازت سپیده جان بابت این نوشته‌ی خوبت🙏🌹

 • منم باهات موافقم سپیده جان و با سخن امام صادقه خیلی خیلی موافقم.
  کلاس چهارم یه اردو رفتیم از طرف اموزش و پرورش اونجا یه دخترخانمی بود که سه چهارسالی از ما بزرگ تر بود و نیمه های شب که بیدار میشدم میدیم اهسته داره نماز شب میخونه خوش برخوردترین ادمی بود که تو اردو دیدم مهربون و دوست داشتنی با دیدن اون به نماز علاقه مند شده بودم. اما سال ها بعد به خانمی که ادعای عجیبی داشت تمام اعتقاداتم رو خدشه دار کرد اصلا از چادر و هرچیزی که نشون میداد مسلمونم بد می اومد. الان که از اون خانم فاصله گرفتم اوضاع بهتر شده ولی واقعن اسلام به حرف نیست باید عملت این مسلمونی رو نشون بده

  • sepideh alipour گفت:

   ای خدا، باورم نمیشه دختری با چهاده پانزده سال سن، اون هم توی اردو، برای نماز شب که مستحبه، بیدار شده باشه. چقدر خوب بود. چقدر خانم آخه.
   برای مورد دوم که اشاره کردی، برای من هم عینش پیش اومد. یه مدت به حدی از خانم‌های چادری متنفر شده بودم که فقط خدا عالمه.
   واقعن پوشش معیار خوبی و بدی آدم‌ها نیست؛ مثال نقضش رو هم شما و هم من توی زندگیمون دیدیم.
   کاش آدم خوبای مسلمون بیشتر بشن توی زندگی‌هامون؛ آخه این آدمها حس خوبی میدن بهمون. حیفه نباشن و کم باشن.
   مرسی لیلای عزیز از حضورت 💖

 • مامانم یه دوست مداح داشت که برای مراسمای مذهبی همیشه میومد خونمون. محجبه بود قاعدتن ولی خیلی ترتمیز و شیک بود. لباساش همه مرغوب و گرون. ظاهرش آراسته و خیلی امروزی. این مدلی منم دوست دارم.

  • sepideh alipour گفت:

   چقدر قشنگ. 🥰
   من تنها خانم مسلمون شیک و تر تمیزی که دیده بودم معلم دین و زندگی دبیرستانمون بود. آخ که چقدر هنوز تو ذهنم خوب مونده. حتی درسهایش. اون کتاب، اولین کتاب دینی شد که من عاشقش شده بودم. با خوندنش حال میکردم.

 • حلیمه ابراهیمی گفت:

  ممنون سپیده جان امیدوارم با مطالعه وتفکر باشه کارهایی که انجام میدیم و بانی خیر باشیم 🙏موفق باشی🙏

 • طاهره گفت:

  سلام چقدر خوب توصیف کردی
  برعکس شما من وسواسی نیستم و خیلی راحت کنار میام

 • فارغ از هر عقیده و باوری، وقتی کسی رو می‌بینم که اینطور مرحله به مرحله مراحل باور و رشد خودش رو مطالعه می‌کنه و می‌نویسه بسیار برام ارزشمند و قابل احترامه. خودآگاهی و تلاش برای اون همیشه ستودنیه. عاقبت شما بخیر سپیده‌ی عزیز
  در ضمن از شیوه‌ی نگارشتان هم خوشم آمد. خوب و دسته بندی شده می‌نویسید و خواننده را تا پایان متن نگه می‌دارد.

 • مسلم مظاهری گفت:

  حضرت علی(ع)
  افکارت،کلامت رو میسازه، کلامت رفتارت رو میسازه،
  رفتارت عادت هاتو میسازه،عادت ها زندگیت رو میسازه، پس مراقب افکارت باش.
  دین اسلام دین کامل و پا برپایی هست، به شرط اینکه اصولش رو درست یاد بگیریم و درست اجرا کنیم

  ممنون از شما

 • سپیده جان متن ساده و بی تکلف بود دوست داشتم موفق باشید

 • جزئیات عالی بود و شیرین.

 • واقعن سپیده جان عمله یک انسانه که باعث میشه روی دیگران تاثیر عمیق بذاره
  وگرنه که حرف خوب رو خیلیا میزنن و بلدن که چطور خوب حرف بزنن.

  موافقم آراستگی بله اما ظاهر خود را در چشم مردمان فرو کردن نه. در واقع از یک کاستی و یه حس کمبود میاد که باید به غنا رسید و برطرفش کرد.
  چون خودنمایی واقعن برازنده یک انسان غنی نیست.

  اینکه داری با مطالعه باورهاتو می سازی و خودت هم دربارش فکر میکنی و انتخاب رو دوست دارم.
  خشک بودن و عدم تامل درباره دیدگاه دیگران باعث بسته موندن افکارمون میشه، چون به تعداد آدما راه برای رسیدن به خدا و تعالی هست.

  خیلی قشنگ و روان مینویسی سپیده جان آفرین

  موفق باشی سپیده خوش قلب و مهربون

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *